A globális politikai térkép újrarajzolása
A szélsőséges lépések a nemzetközi konzervatív összefogás erősödéséhez vezettek.
A Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsának szóvivője korábban közölte: az Egyesült Államok továbbra is sziklaszilárdan elkötelezett a független Tajvan mellett.
A kínai légierő 12 harci gépe repült be szombaton a Dél-kínai-tenger fölött Tajvan légvédelmi övezetébe – közölte a szigetország védelmi minisztériuma.
A tájékoztatás szerint a négy vadászgép és nyolc stratégiai bombázó repülőgép Tajvantól délre, a szigetország és a Tajvan által ellenőrzött parányi Pratas (Dongsha)-szigetek között hatolt be a légvédelmi övezet délnyugati sarkába. A közlés szerint a tajvani légierő rakétákat bocsátott föl, hogy figyelemmel kísérje a légtérsértést.
Kína, amely saját területének tekinti Tajvant, az elmúlt hónapokban rendszeresen megsértette a tajvani légteret, de ezeket a berepüléseket eddig egy vagy két felderítő repülőgéppel hajtotta végre. Igen szokatlan, hogy a nagyhatalom ilyen komoly légierőt vonultasson föl, mint ez alkalommal. Tajvani közlés szerint a légtérsértő műveletben négy J-16-os vadászgép és nyolc H6-K jelű, nagy hatótávolságú csapásmérő repülőgép vett részt. Ez utóbbiak nukleáris robbanófejjel készült, kétezer kilométeres hatótávolságú cirkálórakétákat hordoznak. Kína egyelőre nem fűzött kommentárt a tajvani bejelentéshez.
A kínai kormány már a hivatalából szerdán távozott előző amerikai elnök, Donald Trump megbízatása alatt is növekvő aggodalommal figyelte a Tajvannak nyújtott amerikai támogatást. Miután Tajvan de facto washingtoni nagykövete meghívottként részt vett Joe Biden amerikai elnök beiktatásán, Emily Horne, a washingtoni Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsának szóvivője közölte: az Egyesült Államok továbbra is sziklaszilárdan elkötelezett a független Tajvan mellett.
(MTI)